الگوریتم های گوگل برای سئو در سال 2022

الگوریتم های گوگل برای سئو در سال 2021
زمان مطالعه مطلب : 9 دقیقه
 • الگوریتم های گوگل چیست؟

  الگوریتم های گوگل در سئو مواردی هستند که می‌توانند باعث شوند گوگل به‌ خوبی به غربالگری سایت ‌های موجود در این موتور جست‌ و جو بپردازد و توانایی رتبه ‌بندی آن ‌ها را داشته باشد. انواع مختلف الگوریتم‌ های گوگل برای سئو طوری طراحی شده‌اند تا بتوانند سایت ‌هایی که به‌ صورت درست و قانونی از سئو استفاده کرده‌اند را از سایت ‌های متخلف دیگر جدا کنند و رتبه‌بندی مناسبی برای سایت داشته باشند. این الگوریتم‌ ها روز به‌ روز در حال تغییر می‌باشند و بروزرسانی‌ های زیادی را به خودشان می‌بینند تا بتوانند مطابق با نیاز کاربران مناسب‌ترین سایت ‌ها را برای آن‌ ها نشان ‌دهنده. علاوه ‌بر بروزرسانی الگوریتم ‌های قدیمی، گوگل الگوریتم ‌های جدیدی را نیز معرفی می‌کند که هر کدام از آن ‌ها قابلیت جدیدی دارند و می‌توانند موارد گوناگونی را بررسی کنند. همه سایت سایت دار ها و افرادی که به ‌عنوان مدیریت یک سایت شناخته می‌شوند، به‌ دنبال این هستند که سایت خودشان را در صفحه اول گوگل و یا حتی جزو سه سایت اول گوگل به کاربر نشان دهند. همین موضوع باعث شده تا این افراد به ‌دنبال استفاده از روش ‌های گوناگون برای بهبود رتبه‌بندی سایت خودشان باشند. اگر شما از روش‌ های قانونی یا به اصطاح سئو کلاه سفید استفاده کنید، الگوریتم‌ های گوگل سئو می‌توانند به شما کمک کنند تا راحت‌تر به هدف خودتان برسید. اما اگر شما از روش ‌های غیرقانونی برای بهبود سایت خود استفاده کنید همین الگوریتم ‌ها شما را جریمه می‌کنند و رتبه‌ی شما را بدتر میکند. حال بیایید با هم به بررسی الگوریتم‌ های گوگل برای سئو بپردازیم.البته گفتنی است که در دوره آموزش سئو به زبان ساده نیز به صورت کامل به این مباحث پرداخته شده است.

  بررسی انواع الگوریتم های گوگل در سئو
  بررسی انواع الگوریتم های گوگل در سئو

  معرفی انواع الگوریتم‌ های گوگل برای سئو 

   

  الگوریتم پاندا 

  اولین الگوریتمی که ما می‌خواهیم به بررسی آن بپردازیم الگوریتم پاندا می‌باشد. این الگوریتم در واقع با دقت زیادی محتوا هایی که درون سایت ‌ها وجود دارد را بررسی می‌کند و تلاش می‌کند تا باکیفیت‌ترین و مناسب‌ترین محتوا را انتخاب کند و آن را در رتبه ‌های مناسبی قرار دهد. استفاده از انواع مختلف کلمات کلیدی، چینش درست کلمات در جمله ‌ها، استفاده از جمله ‌های کوتاه، پاراگراف بندی ها، تیتر دهی ها، تگ ‌های گوناگون و موارد دیگر می‌توانند در نهایت باعث شوند که این الگوریتم محتوای شما را به‌ عنوان یک محتوای خوب از محتوا های دیگر تفکیک کند. الگوریتم پاندا علاوه ‌بر این موارد، روی کپی نیز بسیار حساس است و می‌تواند کپی درون محتوا را به ‌خوبی تشخیص دهد و آن‌ ها را به شما معرفی کند. این الگوریتم محتوا های کپی شده قرار گرفته روی سایت‌ ها در مدت ‌زمان کوتاهی به ‌طور کامل از روی سایت حذف میکند و علاوه ‌بر حذف شدن آن‌ ها، جریمه ‌های گوناگونی نیز برای سایت داران در نظر گرفته می‌شود. علاوه‌ بر این موضوع استفاده بیش‌ از حد از کلمات کلیدی نیز توسط این الگوریتم جریمه ‌هایی را برای شما به‌ همراه خواهد داشت.

   

  الگوریتم پنگوئن 

   

  یکی دیگر از الگوریتم‌ های گوگل برای سئو الگوریتم پنگوئن می‌باشد. این الگوریتم می‌تواند به بررسی بک لینک ‌ها بپردازد. انواع مختلف بک لینک هایی که درون سایت‌ ها وجود دارند توسط این الگوریتم بررسی می‌شوند. الگوریتم پنگوئن از بین الگوریتم‌ های گوگل برای سئو خارجی حساسیت بسیار زیادی روی استفاده غیر قانونی از لینک ‌ها دارد و برای آن ‌ها جریمه ‌هایی را در نظر گرفته. هنگامی ‌که گوگل به‌ طور رسمی اعلام کرد که استفاده از بک لینک می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی رتبه سایت داشته باشد، صفحات گوناگونی تلاش کردند تا از انواع مختلف بک لینک‌ های غیر قانونی استفاده کنند. هنگامی ‌که گوگل متوجه این‌ موضوع شد الگوریتم پنگوئن را راه‌اندازی کرد تا بتواند افرادی که به ‌صورت غیرقانونی از بک لینک ‌ها استفاده می‌کنند را جریمه کند، تا بتواند از تأثیرات مثبت بک لینک قانونی برای سایت‌ های گوناگون حمایت کند.

  معرفی انواع الگوریتم‌ های گوگل برای سئو
  معرفی انواع الگوریتم‌ های گوگل برای سئو

  الگوریتم مرغ مگس‌خوار 

   

  یکی دیگر از الگوریتم های سئو گوگل که بسیار معروف می‌باشد الگوریتم مرغ مگس خوار می‌باشد. این الگوریتم به درک عمیق کوئری ها می‌پردازد. هنگامی‌که شما یک عبارت را در گوگل جستجو می‌کنید و آن عبارت به ‌عنوان یک کلمه کلیدی در نظر گرفته می‌شود، گوگل لینک‌ هایی را نشان می‌دهد که آن کلمه کلیدی در آن‌ ها وجود دارد. الگوریتم مرغ مگس‌خوار باعث شده که این فرایند تا حد بسیار زیادی منسوخ شود و گوگل دیگر به کلمه کلیدی شما دقت نداشته باشد و به مفهوم متن شما دقت کند، اگر کلمه مفهوم کلمه کلیدی شما در گوگل در یک متن وجود داشته باشد، گوگل آن را در رتبه های خوبی به شما نشان می‌دهد‌ این الگوریتم اهمیت بسیار زیادی در دنیای امروز دارد و به کل عبارتی که شما را سرچ می‌کنید دقت می‌کند نه به چینش کلمات شما و تعداد کلمه‌ هایی که استفاده کرده‌اید. این الگوریتم هوش مصنوعی بسیار قوی می‌باشد که می‌تواند متوجه شود که هدف شما از سرچ کردن یک عبارت کلیدی چیست تا بتواند مناسب‌ترین گزینه را برای شما به نمایش بگذارد.

   

  الگوریتم دزد دریایی 

   

  یکی دیگر از الگوریتم‌ های گوگل برای سئو الگوریتم دزد دریایی می‌باشد‌. این نوع الگوریتم با مبارزه با دزد ادبی می‌پردازد و سایت‌ هایی که محتوای تکراری و یا کپی شده را در سایت خود انتشار داده‌اند را جریمه می‌کند.  سایت هایی که در  زمینه دانلود انواع مختلف محصولات مانند کتاب ها، فیلم ها، پادکست ‌ها، موسیقی، عکس ‌ها، و موارد دیگر فعالیت می‌کنند تماماً تحت تاثیر این الگوریتم قرار دارند تا قوانین کپی‌رایت به‌ طور کامل اجرا شود و هیچ ‌گونه دزد ادبی اتفاق نیفتد.

  الگوریتم های گوگل چیست
  الگوریتم های گوگل چیست

  الگوریتم کبوتر 

   

  یکی دیگر از الگوریتم‌ های گوگل برای سئو الگوریتم کبوتر می‌باشد. این الگوریتم بعد از الگوریتم مرغ مگس‌خوار روی کار آمده و به بررسی سئو محلی شما می‌پردازد. این الگوریتم روی نقشه گوگل نیز حساس می‌باشد و دقت می‌کند تا متوجه شود که شما تا چه حد از سوی محلی استفاده کرده‌اید و استفاده شما از نقشه گوگل درست می‌باشد یا خیر. این ‌موضوع باعث شده که خدمات ‌دهی گوگل به کاربران مناسب‌تر باشد و افراد هنگام سرچ کردن در گوگل نتایج دقیق ‌تر و مناسب‌ تری را داشته باشند. این نتایج دقیق و مناسب باعث می‌شود که موتور جستجوگر گوگل به‌ عنوان یک موتور مناسب شناخته شود تا بتواند در لحظات حساس اطلاعات ضروری مانند مکان را نیز در اختیار کاربران قرار دهد تا کاربران بتوانند بدون هیچ‌ گونه مشکل و دغدغه‌ای اطلاعات کامل مورد نیاز خود را بدست بیاورند و از این اطلاعات استفاده کنند.

   

  الگوریتم فرشنس 

   

  از جدید ترین و مهم ترین الگوریتم های گوگل در سئو داخلی , الگوریتم فرشنس یا تازگی محتوا میباشد که تمرکز ویژه ای بر روی آپدیت و به روز بودن محتوا دارد.شما قطعا وقتی که به عنوان یک کاربر در گوگل جستجویی را انجام میدهید , نیاز به جدید ترین نتایج و به روز ترین نتایج مطابق با جستجوی خود میباشد , پس میتوان گفت که برای موتور جستجوی گوگل , آپدیت بودن محتوا اهمیت بسیار بالایی دارد.شما با به روز کردن محتوای خود میتوانید شاهد افزایش بازدهی صفحه و بهبود نتیجه آن در  نتایج گوگل باشید.

  الگوریتم های گوگل چه کاربردی دارند
  الگوریتم های گوگل چه کاربردی دارند

  الگوریتم گوگل دنس

  یکی از الگوریتم های جدید و کاربردی گوگل الگوریتم گوگل دنس یا همان رقص گوگل میباشد . زمانی که شا یک مطلب یا مقاله و محتوای جدید را در وبسایت خود انتشار میدهید , بعد از ایندکس شدن و در درسترس قرار گرفتن , در روز های اول ممکن است مطلب شما در جایگاه های مختلفی نشان داده شود و هر بار یک رتبه عجیب قریبی داشته باشد. این آمار را شما میتوانید در سرچ کنسول سایت خود مشاهده کنید. در اینجور مواقع گوگل در حال تست کیفیت و بازدهی مطلب شما برای کاربران میباشد و به همین دلیل جایگاه مطلب شما به طور مداوم در نتایج تغییر میکند و بدین وسیله موتور جستجوی گوگل میزان اهمیت و کیفیت مطلب شما را میسنجد , به این فرایند رقص گوگل یا گوگل دنس گفته میشود.

  الگوریتم موبایل فرست ایندکس

  الگوریتم موبایل فرست ایندکس که جزو الگوریتم های جدید گوگل در سئو تکنیکال میباشد , درسال 2018 گوگل رسما این موضوع را اعلام کرد که فرآیند ایندکس شدن برای دستگاه های موبایل زود تر از دسکتاپ انجام میشود.ای یعنی اهمیت بالاتر به موبایل نسبت به دسکتاپ و جلب کردن توجه کسب و کار ها و بیزینس های اینترنتی به تمرکز بر روی نسخه موبایل. با این توصیف تمامی افرادی که سایت دارند , برای بهتر شدن نتایج کسب رتبه های بهتر در موتور جستحوی گوگل باید صفحات وب سایت خود را از همه لحاظ برای موبایل بهینه یا به اصطلاح وبسایتی موبایل فرندلی داشته باشند.

  الگوریتم برت

  یکی از الگوریتم های جدید گوگل میباشد که در اصل تاثیر آن بر روی هسته اجرایی خود گوگل میباشد. وظیفه الگوریتم برت مطابقت دادن نیاز کاربر به صورت اتوماتیک طبق هوش مصنوعی با مرتبط ترین نتایج مورد نظر میباشد.
  منظور از مطابقت نتایج این است که , برت در نتایج گوگل جستجو میکند و نزدیک ترین وب سایتی که مطالبی مطابق با جستجوی دقیق کاربر داشته باشد را برای آن در رتبه های بهتر نمایش میدهد.
  پس میتوان گفت , الگوریتم برت به ورودی گرفتن کلمات کلیدی بلند یا لانگ تیل کمک بسیار شایانی میکند.

  الگوریتم سند باکس

  اولین الگوریتمی که هر وب سایت تازه تاسیسی با آن روبرو میشود ,الگوریتم سند باکس میباشد.سایت های تازه تاسیس در ابتدا توسط گوگل ایندکس نمیشوند و مطالب آنها در نتایج نشان داده نخواهد شد.به این حالت قرار گیری در حالت سند باکس گفته میشود.سند باکس یه زمین بازی کودکان معمولا حدود یک ماه زمان میبرد و پس از آن به تدریج مطالب شما در در موتور جستجوی گوگل قابل مشاهده خواهد بود.بهترین پیشنهادی که میتوانم برای شما طی مدت سند باکس بدهم ,  تولید محتوا بر اساس استراتژی و تقویم محتوای منظم میباشد.

  الگوریتم پیج لایوت

  در سال 2012 گوگل برای جلوگیری از تبلیغات افراطی در سایت ها مخصوصا تبلیغات بنریت الگوریتم پیج لایوت را ارائه داد.ساز و کار پیج لایوت به این صورت است که توجه بسیار زیادی بر روی رابط کاربری وب سایت دارد و بر روی تبلیغات افراطی و بیش از اندازه بسیار حساس است و وبسایت هایی را که بنای آنها تبلیغات افراطی و غیر هدفمند باشد را مورد جریمه قرار میدهد.

  الگوریتم گوگل و تاثیر آن بر نتایج

  از آنجایی که گوگل دریایی از محتوا است، باید همه آنها را به ترتیب مرتبط با عبارات جستجو و کیفیت محتوای ارائه شده فهرست کند. زیرا کاربر زمان و توانایی بررسی تمامی نتایج نمایش داده شده را ندارد. بنابراین، در عین حال، با افراد دارای موقعیت های بالاتر است.

  گوگل از یک خزنده یا عنکبوت برای فهرست‌بندی وب برای هر عبارت استفاده می‌کند، تمام صفحات و پیوندها را از یک پیوند به پیوند دیگر می‌خزد و در نهایت فهرستی برای هر عبارت احتمالی که می‌توان جستجو کرد ایجاد می‌کند. وظیفه اصلی یک موتور جستجو این است که وب سایت هایی را در اختیار کاربران قرار دهد که حاوی عبارات جستجوی آنها باشد. در نتیجه یک فرآیند خودکار که تعیین می کند نتایج هر عبارت جستجو در کجا و چگونه در صفحه نتایج جستجو ظاهر می شود، به هر صفحه رتبه ای به نام رتبه صفحه اختصاص داده می شود.

  غول موتور جستجو نمی تواند یک پایگاه داده نامنظم بسیار بزرگ داشته باشد و به محض اینکه کاربر عبارتی را در آن جستجو کرد، مرتب سازی را آغاز کند. بنابراین، گوگل می‌تواند در هر زمانی محتوا را از طریق خزنده خود فهرست‌بندی و مدیریت کند. جستجوی فهرست بسیار سریعتر از جستجوی کل پایگاه داده خواهد بود. وقتی محتوا ایندکس می شود، گوگل آن را کپی می کند و یک میانبر در هر صفحه در فهرست قرار می دهد.

  اکنون که این فرآیند کامل شده است، گوگل می تواند به راحتی عبارات مرتبط را هنگام جستجوی عبارات پیدا کند. برای هر عبارت جستجوی گوگل هزاران نتیجه وجود دارد و گوگل از الگوریتم های خود برای تصمیم گیری در مورد نحوه نمایش نتایج به کاربران استفاده می کند. ترتیب نمایش جستجوها در قلب سئو است.

  داده ها بزرگترین دارایی گوگل هستند. پایبندی به اصل امانتداری و دستیابی به هر چیزی که کاربر می خواهد نیاز به داده های مدیریتی جدید زیادی دارد. گوگل هر ساله با ابداع الگوریتم های جدید سعی می کند دنیای اطلاعات را وارد عصر جدیدی کند.

  سرپیچی از الگوریتم های گوگل چه تاوانی دارد ؟

  در این مقاله سعی کردیم لیست الگوریتم های گوگل را به صورت کامل برای شما توضیح دهیم و کاربرد هر کدام را به صورت جزئی برای شما بنویسم.اگر نیاز دارید که راجع به هر الگوریتم به صورت جداگانه تحقیق کنید میتوانید از قسمت بلاگ ویاسئو راجع به هر کدام از الگوریتم ها مطالعه نمایید.
  اما شاید حال این سوال برای شما پیش بیاید که سرپیچی از الگوریتم های گوگل چه تاوانی دارد.
  در مبحث سئو کلاه سیاه گفته شد که هر گونه سرپیچی از قوانین گوگل و بی احترامی به آن , یا دور زدن قوانین گوگل باعث میشود که شما وارد مبحث کلاه سیاه شوید و از گوگل روی سایت شما حساس شود.
  برای مثال استفاده از متن های غیر یونیک یا کپی شده از وب سایت های دیگر توسط الگوریتم پاندا شناسایی میشود و با آن برخورد میشود.
  یا اگر شما در طبیعی جلوه دادن فرایند لینک سازی خود دقت نکنید, باز هم گوگل به ما شک میکند و شما متهم به استفاده از تکنیک های کلاه سیاه میشوید و به احتمال بسیار بسیار زیاد مقاله یا سایت شما جریمه یا پنالتی خواهد شد.
  پس سعی کنید با احترام گذاشتن به الگوریتم ها و قوانین گوگل باعث پنالتی شدن سایت خود نشوید زیرا ممکن است یک شبه تمام زحماتی که در طی مدتی برای سایت خود کشیده اید را به باد دهید.
  تحقیق در مورد الگوریتم های گوگل میتواند یکی از راه هایی باشد که به شما اطمینان کامل میدهیم که اگر طبق آن ها عمل کنید هیچگونه مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد و همچنین رتبه ای که شما از سمت موتور جستجو گر گوگل دریافت میکنید بسیار پایدار تر و مانا تر خواهد بود.

  دانلود نسخه آفلاین این مقاله

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۹ رای

  6 دیدگاه

  به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  دیدگاهتان را بنویسید