در رابطه با الگوریتم رنک برین چه میدانید؟

الگوریتم رنک برین
زمان مطالعه مطلب : 5 دقیقه
 • گوگل موتور جستجوگر فعالی است که از گذشته تاکنون تغییرات بسیار زیادی به خود دیده است. الگوریتم‌ های گوناگون و متنوعی وظیفه گرداندن این موتور جستجو را برعهده دارند و تمام تلاش خودشان را می‌کنند که به بهترین نحو خدمات این موتور جستجو را در اختیار کاربران و سایت داران قرار دهند. یکی از این الگوریتم ها با نام الگوریتم رنک برین (rank brain) شناخته می‌شود. ما در ادامه تلاش داریم در رابطه با آن برای شما صحبت کنیم. اگر شما حدوداً ده سال پیش با موتور جستجوگر گوگل فعالیت داشته باشید می‌توانید به ‌راحتی تفاوت این موتور جستجوگر از ده سال پیش تاکنون را متوجه شوید. این موتور جستجو از گذشته‌ های دور تاکنون تفاوت ‌های بسیار زیادی به خود دیده و بسیار پیشرفته‌تر شده است. بی‌خود نیست که در دنیای امروز سئو و توجه به قوانینی که می‌توانند روی سئوی سایت تاثیرگذار داشته باشند تا این حد پررنگ شده و فعالیتی است که می‌تواند به ما کمک کند با استفاده از اقدامات درست و بجا رتبه‌ های مناسبی در گوگل بدست بیاوریم و به ‌عنوان یک سایت دار موفق عمل کنیم. الگوریتم رنک برین یکی از الگوریتم‌ هایی می‌باشد که در میان الگوریتم ‌های گوگل بسیار مهم و تاثیرگذار می‌باشد. رنک برین الگوریتم هوش مصنوعی می‌باشد که هدف آن در واقع کمک به الگوریتم مرغ مگس‌خوار می‌باشد و تلاش می‌کند تا نزدیک‌ترین و شبیه‌ترین سایت ‌ها را به خواسته کاربر نشان دهد و پاسخ مناسبی را به کاربر ارائه دهد.

  در رابطه با الگوریتم رنک برین چه میدانید؟
  در رابطه با الگوریتم رنک برین چه میدانید؟

  الگوریتم رنک برین چیست؟ 

  این الگوریتم برای اولین ‌بار در سال دوهزار و پانزده توسط شرکت گوگل به‌ صورت رسمی معرفی شد. گوگل در آن زمان به این نکته اذعان ‌داشت که هدفش از انتشار این الگوریتم پردازش بهتر داده ‌ها و بالطبع باکیفیت‌تر شدن نمایش نتایج جستجو می‌باشد. توجه کنید که اگر بخواهیم به‌ صورت دقیق بررسی کنیم؛ نمی‌توانیم الگوریتم رنک برین را به‌ عنوان یک الگوریتم جداگانه معرفی کنیم. این الگوریتم در واقع بخشی از الگوریتم مرغ مگس‌خوار می‌باشد که وظیفه بررسی دقیق داده‌ ها با استفاده از هوش مصنوعی‌ خود را دارد تا بتواند شبیه‌ترین نتیجه را به کاربر نشان دهد. این الگوریتم یک نوع هوش مصنوعی دقیق می‌باشد که دارای برنامه‌نویسی از پیش ‌تعیین ‌شده نیست. این الگوریتم در واقع با گذشت زمان و با بودن در شرایط گوناگون، نکات مهم را یاد می‌گیرد و به‌ صورت تجربی نکاتی که آن‌ ها را فراگرفته را به کار می‌گیرد. برای مثال این الگوریتم در طول زمان یاد می‌گیرد که هنگامی ‌که یک کاربر از قالب سوالی برای جستجوی کلمه کلیدی کمک گرفته؛ نیاز دارد که به پاسخ برخی سوال‌ها برسد و یا اگر به ‌صورت عادی و یا در قالب یک کلمه کلیدی یک عبارت را جستجو کرده نیاز دارد محصول را بخرد و یا اطلاعاتی در رابطه با آن محصول بدست بیاورد. این الگوریتم در واقع هوش مصنوعی می‌باشد که می‌تواند به تحلیل و بررسی داده‌ ها بپردازد و تلاش کند تا به‌ مرور زمان مناسب‌ترین نتیجه را به کاربر نشان دهد.

  الگوریتم رنک برین چیست؟
  الگوریتم رنک برین چیست؟

  بررسی عملکرد الگوریتم رنک برین 

  بیایید با هم بررسی کنیم که الگوریتم رنک برین چگونه کار می‌کند و چه فعالیتی را از خود نشان می‌دهد. توجه کنید که قبل ‌از به وجود آمدن این الگوریتم، رتبه‌ های گوگل اگرچه رتبه‌های مناسب و واقعی بودند اما رتبه‌ های همیشه ثابتی بودند. این الگوریتم تلاش کرد تا این رتبه ‌های ثابت و همیشگی را کنار بگذارد و سعی کند با توجه به عبارت خاصی که توسط یک کاربر جستجو شده یک رتبه‌بندی جدید را به او اختصاص دهد. یعنی ممکن است سایت شما برای یک جستجو در رتبه اول و برای یک جستجو در رتبه پنجم به کاربر نشان داده شود. این ‌موضوع تماماً بر اساس هوش مصنوعی رنک برین اتفاق می‌افتد زیرا ممکن است که برای یک کاربر سایت شما یک سایت بسیار عالی باشد و برای کاربر دیگر سایت شما در رتبه پنجم تا ششم در لیست اولویت قرار داشته باشد. حال بیایید بررسی کنیم که این الگوریتم چگونه کار می‌کند.

  بررسی عبارت جستجو شده 

  در مرحله اول این الگوریتم سعی می‌کند که به بررسی عبارت جستجو شده بپردازد. هنگامی ‌که این الگوریتم عبارت جستجو شده شما را میخواند، تلاش می‌کند تا با استفاده از اطلاعات موجود در گوگل، موقعیت جغرافیایی شما، پیشینه و تاریخچه سرچ های دیگر شما، علاقه مندی های شما، و ‌‌‌‌… نزدیک‌ترین اطلاعات را برای شما نشان دهد. به ‌طور کلی حدود دویست عامل مختلف وجود دارند که می‌توانند در این زمینه دخالت داشته باشند.

  دقت به اتفاقاتی که بعد از جستجو می‌افتد

  در مرحله بعدی الگوریتم رنک برین بعد از این‌ که نتایج را به کاربر نشان داد تلاش می‌کند رفتار کاربر را مورد بررسی قرار دهد تا متوجه شود که آیا کاربر از جستجوی خود رضایت داشته یا خیر. در واقع این الگوریتم از رفتار و بازخورد کاربر استفاده می‌کند تا بتواند نکاتی را بیاموزد که این نکات می‌توانند در ادامه روند کاری این الگوریتم تاثیرگذار باشند. همین موضوع باعث شده که این الگوریتم در دنیای امروز به یک الگوریتم بسیار پرکاربرد و تأثیر گذار تبدیل شود و باعث شود که رتبه سایت ‌ها همواره درحال جابه‌جایی باشد.

  بررسی عملکرد الگوریتم رنک برین
  بررسی عملکرد الگوریتم رنک برین

  هدف الگوریتم رنک برین

  با توجه به نکاتی که ما گفتیم اهمیت و نحوه کارکرد این الگوریتم به‌ طور کامل برای شما روشن شد. این الگوریتم هم برای کاربران و هم برای سایت داران بسیار مفید می‌باشد زیرا باعث می‌شود بازدید های سایت ها به بازدید مفید و با بازدهی بالا تبدیل شود که همین موضوع می‌تواند هم برای سایت دار ها برای کاربران گزینه مثبتی باشد و از هدر رفت هزینه و وقت و انرژی جلوگیری کند. توجه کنید که اگر شما به قوانین سئو پای‌بند می‌باشید، این الگوریتم هیچ ‌گونه سخت‌گیری برای شما ندارد و تنها تلاش می‌کند تا محتوا های آماده‌شده در سایت شما را در صورتی به کاربر نشان دهد و در رنک اول قرار دهد، که مطمئن می‌باشد کاربر پاسخ سؤال خاص خودش را از محتوای شما خواهد گرفت.

   

  جمع‌بندی 

  الگوریتم رنک برین یکی از الگوریتم ‌های هوشمند گوگل می‌باشد که تأثیرات بسیار مثبتی هم‌ روی بهبود نتایج کاربران و‌ هم روی رتبه سایت‌ ها دارد و باعث رضایتمندی بسیاری از افرادی شده که از این موتور جستجو بهره می‌برند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید