الگوریتم دزد دریایی چیست؟

الگوریتم دزد دریایی
زمان مطالعه مطلب : 4 دقیقه
 • الگوریتم دزد دریایی یکی از الگوریتم های گوگل است که به حمایت از قوانین کپی رایت می پردازد. گوگل با ارائه این الگوریتم تلاش کرده تا به سایت های مرجع هویت بخشیده و آن را از سایت های کپی کننده متمایز سازد. در عمل اینکار به کاربران گوگل کمک می کند تا تجربه بهتری از جستجو در گوگل داشته باشند. اما کار را برای سئو سازان و مدیران وبسایت سخت کرده است. تا جایی که امروزه اغلب سئوکاران در تلاشند تا با ارائه یک محتوای یونیک و جدید، از گزند الگوریتم دزد دریایی در امان بمانند. در ادامه به تشریح این الگوریتم و نحوه سازوکار آن می پردازیم.

  الگوریتم دزد دریایی چیست؟

  در آگوست 2012 گوگل با ارائه یک الگوریتم جدید و هوشمند، محتوای وب سایت ها را مورد توجه خود قرار داد. پیش از این نیز با ارائه الگوریتم پاندا و پنگوئن، محتوا و لینک های به کاررفته در آن را مورد هدف قرار داده بود. اما این بار تصمیم گرفت تا با استفاده از یک الگوریتم جدید، با سایت های کپی بردار مقابله کند. وب سایت هایی که به جای تولید محتوای ارزشمند، به دزدی محتوا و نشر مطالبی تکراری می پرداختند.

  همانطور که می دانید نقض قوانین کپی رایت موجب از دست رفتن زحمات تولید کنندگان می شود. این نقد را اولین بار یکی از بازیگران هالیوودی به نام آری امانوئل در سخنرانی خود عنوان نمود. این سخنرانی واکنش های مختلفی در پی داشت و بیش از مه کمپانی گوگل را به فکر انداخت و در نهایت آن را وادار به راه اندازی یک سیستم پیشرفته برای تشخیص محتوای دزدی نمود.

  بیشترین توجه الگوریتم دزد دریایی به انتشار نسخه های رایگان بازی، نرم افزار و فیلم هاست. برای مثال وبسایت ایرانی p30download به واسطه ارائه نسخه رایگان انواع نرم افزارها، توسط این الگوریتم شناسایی و جریمه شده است.

  حساسیت این الگوریتم تا به حدیست که اگر در وبسایت خود از عباراتی همچون تماشا، دانلود و یا تورنت در کنار عناوین فیلم ها و بازی های استفاده کنید، از لیست نتایج جستجو حذف شده و تأثیر منفی اینکار را در رتبه خود احساس می کنید. البته این بدین معنا نیست که گوگل اقدام به حذف وبسایت متخلف می کند. در صورتی که کاربران اسم وبسایت متخلف را به طور مستقیم جستجو کنند، به راحتی وارد آن شده و از محتوای آن استفاده می کنند.

  احداث الگوریتم دزد دریایی به کمپانی گوگل در رهایی از هزاران شکایت مربوط به نقض قوانین کپی رایت، کمک شایانی کرده است. به این طریق گوگل قادر است از طریق شکایات مستدل و گزارشات معتبر، با سایت های متخلف برخورد کرده و از ارائه محتوای آنان در بستر هوشمند خود جلوگیری کند.

  الگوریتم Pirate
  الگوریتم Pirate

  سازوکار الگوریتم دزد دریایی

  اساس کار الگوریتم دزدان دریایی، شکایاتی ست که مدیران وبسایت به گوگل ارائه می دهند. در صورتی که گوگل یک شکایت مبنی بر نقض محتوای کپی رایت دریافت کند، به میزان اعتبار سایت های شاکی و متشاکی و همچنین دامنه و ترافیک آن توجه کرده و در تناسب با آن اقدام می کند. برای مثال در صورتی که یک وبسایت متفرقه از سایت معتبری همچون دیجی کالا به عنوان نقض کننده کپی رایت شکایت کند، راه به جایی نمی برد.

  چرا که رتبه و میزان ترافیک این سایت در مقایسه با سایت متفرقه بسیار بیشتر است. اما در حالتی که رتبه سایت ها در تناسب بایکدیگر بوده و نسبت به یکدیگر برتری نداشته باشد، الگوریتم دزد دریایی با وسواس بیشتری عمل کرده و تلاش می کند تا به صحت و سقم شکایت برسد.

  حتی در صورتی که مدیران وبسایت متوجه نشر غیر قانونی محتوای خود نشوند، گوگل حقوق آن ها را حفظ خواهد کرد. به صورتی که زمان نشر محتوا را معیار قرار داده و به وبسایتی که برای اولین بار اقدام به ارائه محتوا کرده، امتیاز بیشتری می دهد. سپس وبسایت های دیگر را به عنوان کپی کننده محتوا شناسایی کرده و امتیاز کمتری را به آن ها اختصاص می دهد.

  در پاسخ به این سوال که اساساً چه وبسایت هایی تحت تأثیر تبعات منفی الگوریتم دزد دریایی قرار می گیرند، می بایست گفت، سه دسته از وبسایت ها در ردیف متخلفین قرار دارند.

  وب سایت هایی که تمام محتوای به کار گرفته در سایت خود را از یک سایت مرجع کپی می کنند.

  وب سایت هایی که مطالب چندین سایت مختلف را گرد هم آورده و کپی می کنند.

  وب سایت هایی که از مطالب موثق سایت های خبری بدون ذکر منبع استفاده می کنند.

  ترفندهای موثر در برابر الگوریتم

  به عنوان یک سئو کار حرفه ای و یا مدیر وبسایت لازم است راهکار های لازم برای مقابله با الگوریتم دزد دریایی را بشناسید. تنها در این حالت است که می توانید امتیازات به دست آمده را حفظ و در صفحه اول جستجوی گوگل قرار بگیرید.

  بهترین و موثرترین ترفند برای مصون ماندن از جریمه این الگوریتم، استفاده از سئو و راهکار های آن است. قوانین سئو محتوا نویسان را ملزم می دارد تا محتوایی یونیک و اصیل ارائه دهند. این منحصربفرد بودن شامل محتوای متنی، تصویری، ویدئویی و … می شود. با ارائه یک محتوای جامع و غیر تکراری، به هیچ وجه مورد هدف الگوریتم دزد دریایی قرار نمی گیرید. چرا که اساساً هیچ دزدی و کپی کاری انجام نداده اید.

  همچنین به خاطر داشته باشید، در صورت ارائه برخی فایل های مستند، لازم است به ذکر منبع بپردازید. با اینکار نه تنها یک محتوای کامل با فایل های مستند و واقعی ارائه داده اید، بلکه از ردیف سایت های متخلف نیز خارج شده اید.

  کلام آخر

  الگوریتم دزد دریایی در سال 2012 به منظور رفع مشکلات ناشی از نقض حق کپی رایت، طراحی و ساخته شده است. این الگوریتم به طرز موثری مدیران وبسایت را وادار به رعایت حق کپی رایت نموده است. در این بین بیشترین بهره متوجه کاربران گوگل خواهد شد. چرا که از مطالعه یک محتوای تکراری و بی فایده در امان می مانند. اساس کار این الگوریتم بر مبنای شکایات مطرح شده و زمان ارائه محتوا است. گوگل با تشخیص سایت متخلف، اقدام به سلب امتیازات او کرده و وبسایت کپی کار را از لیست نتایج جستجو خارج می کند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید