بک لینک چیست ؟

بک لینک چیست
زمان مطالعه مطلب : 4 دقیقه
 • بک لینک

  میتوان گفت زمانی که در یک سایت بخواهند کاربر را به وب سایتی دیگر انتقال دهند از یک لینک استفاده میکنند تا کاربر با کلیک بر روی آن به سایت مورد نظر منتقل شود که به در سئو خارجی آن بک لینک میگوییم. حتی بعضی اوقات این لینک ها میتوانند داخلی باشند و کاربر را به صفحات دیگر سایت انتقال دهند. بعضی مواقع به آن لینک ورودی یا لینک خروجی هم گفته میشود.

  تاثیر بک لینک در سئو

  برای مثال هنگامی که در یک سایت به صفحه ای از سایت دیگر لینک داده میشود موتور های جستجو آن را یک نکته مثبت در نظر میگیرند چون زمانی که لینکی از یک سایت در سایت دیگر قرار داده شده باشد بدین معنا است که مطالب آن سایت ارزشمند بوده است که در یک وب سایت دیگر قرار داده شده است.

  تعیین کیفیت بک لینک

  1) فالو یا نوفالو

  لینک ها به دودسته تقسیم میشوند فالو و نوفالو بیشتر آن ها از نوع فالو هستند و می توانند بر ارزش سایت و رتبه بندی بهتر آن اثر بگذارند اما لینک هایی هم هستند مانند ویکی پدیا، شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها از نوع نوفالو هستند و آن ها از نظر موتور جستجوگر گوگل هیچ ارزشی ندارد.

  در نتیجه برای بالا رفتن ارزش وب سایت و بهبود عملکرد سئو سایت بایستی به دنبال گرفتن لینک های فالو باشید اما داشتن لینک های نوفالو هم میتواند برای شما سودمند باشد زیرا استفاده از آنها باعث بیشتر دیده شدن سایت شما توسط مخاطبین شود و با این کار ترافیک سایت شما افزایش پیدا میکند.

  بک لینک
  بک لینک

  2) انکر تکست

  منظور از انکر تکست عبارتی است که برای لینک دادن به سایتی دیگر باید روی آن کلیک کرد. این عبارت باید نام وب سایت، آدرس وب سایت، کلمه کلیدی یا یک عبارت جامع باشد.

  انکر تکست می تواند تاثیر زیادی بر روی رتبه بندی سایت شما داشته باشد اما همیشه استفاده از کلمه کلیدی در آن مناسب نیست و بهتر است از همه گزینه هایی که در بالا به شما پیشنهاد شده است استفاده کنید.

  3) منبع بک لینک

  منبع باید مرتبط با لینکی باشد که از یک وب سایت دریافت می کنید زیرا در صورتی که با وب سایت شما مرتبط نباشد گوگل آن را تشخیص میدهد و  تاثیر در رتبه بندی وب سایت شما نخواهد داشت. پس بهتر است با استفاده از بک لینک های مرتبط با وب سایتتان به رتبه بندی آن کمک کنید و هم مخاطبین مورد نیازتان را جذب کنید.

  4) کیفیت مطالب

  باید مطالب سایت از کیفیت خوب و ارزش زیادی برخوردار باشند تا مخاطبین توجهشان به آن ها جلب شود و از طریق بک لینک ها به سایت مورد نظر وارد شوند.

   

  نحوه ساخت بک لینک

  برای ساخت بک لینک در یک وب سایت راه های زیادی وجود دارد که ما به 4 روش جدید و پرکاربرد آن می پردازیم.

  1) ایجاد پست مهمان

  در استفاده از این روش میان متخصصان سئوکار دو نظر متفاوت وجود دارد بعضی آن را مفید میدانند و بعضی دیگر این روش را بی ارزش تلقی میکنند.

  ربات گوگل و شناسایی بک لینک
  ربات گوگل و شناسایی بک لینک

  اما در مجموع این روش یکی از بهترین راه ها برای استفاده از بک لینک است و نحوه کار آن به این صورت است که باید اجازه ساخت یک پست در وب سایت شخص دیگر را داشته باشید و در آن پست به سایت خودتان لینک ارسال کنید اما در صورتی که مالک اصلی وب سایت لینک هایی که ساخته اید را نوفالو کند دیگر هیچ ارزشی ندارند.

  2) فروم ها

  یکی دیگر از روش ها قرار دادن پست های مرتبط با سایت خودتان در فروم ها است. فروم ها جامعه های همگانی در اینترنت هستند که به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم می شوند که افراد در سر تا سر دنیا می توانند در آن ها عضو شوند و به گفت و گو و مشورت در آن ها بپردازند.

  3) شبکه های اجتماعی

  در دنیای امروز افراد زیادی در شبکه های اجتماعی فعالیت میکنند و شما میتوانید با ورود به آن ها و عضو شدن در گروه ها و انتشار پست های خود و قرار دادن بک لینک در آن ها افراد زیادی را به سمت وب سایت خود انتقال دهید.

  4) یوتیوب

  یوتیوب بزرگترین و بهترین مکان برای نشر مطالب ویدیویی است که میلیون ها نفر از سرتاسر دنیا از آن استفاده میکنند و شما میتوانید با تولید پست ها و مطالب به صورت ویدیو و بک لینک دادن به سایتتان افراد زیادی را با سایت خود آشنا کنید زیرا بیشتر افراد دیدن ویدیو را به مطالعه مطالب ترجیح میدهند و شما با این کار میتوانید بازده زیادی از این کارتان دریافت کنید.

  کارکرد بک لینک
  کارکرد بک لینک

  نکات مهم در رابطه با بک لینک

  در هنگام بک لینک گرفتن باید به نکاتی توجه کنید تا به مشکل بر نخورید.

  اول از همه باید وب سایت شما آماده باشد و محتوا مناسب و با کیفیتی در آن قرار داده شده باشد و از همه مهمتر محتوا لینک پذیر باشد مانند محتوا آموزشی، معرفی محصولات، مقایسه محصولات و ….

  نکته دیگر زیاده روی نکردن در تعداد کاراکتر انکر تکست ها است و بهتر است بیشتر از نام برند و یا آدرس سایت مورد نظر استفاده کنید.

  بهتر است لینک هایی که به سایت شما داده میشود همگی از صفحه اصلی نباشند و بعضی از آنها به بخش های دیگر مانند مقالات و غیره لینک شوند.

  نکته پایانی بهتر است به صورت ناگهانی تعداد زیادی بک لینک در سایت خود قرار ندهید زیرا ممکن است از سوی گوگل جریمه شوید و در هنگام لینک دادن به دامنه سایت دقت کنید زیرا مقدار دامنه از تعداد بک لینک ها اهمیت بیشتری دارد. برای مثال از یک وب سایت تعداد زیادی لینک به سایت شما داده شده باشد اصلا مناسب نیست و بهتر است از سایت های مختلف همان تعداد لینک به سایت شما ارسال شده باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید