لینک چیست ؟ مفهوم کامل لینک برای مبتدیان

لینک چیست ؟
زمان مطالعه مطلب : 6 دقیقه
 • حتما در فضای مجازی و بین اطرافیان خود با کلمه «لینک» برخورد کرده اید و اگر فعالیت بیشتر و مداوم در فضا های مجازی و علی الخصوص سایت ها داشته باشید احتمالا با این مفهوم و کاربرد آشنا هستید. لینک ها بخش مهمی از متن های ما در سئو داخلی سایت های مختلف را در بر می گیرند. بنا بر این اگر قصد طراحی سایت یا بازاریابی از این طریق را دارید و یا از طرف دیگر می خواهید از سایت های مختلف استفاده کنید،‌در آن ها چرخ بزنید و مطالب مهم را از بین آن ها پیدا کنید، باید به قدری با مفهوم لینک و کارکرد آن آشنایی داشته باشید تا بتوانید به شکل بهینه به استفاده از سایت ها و یا طراحی آن ها بپردازید.

  لینک ها
  لینک ها

  لینک یعنی چه؟ معنی لینک چیست ؟

  شاید اولین سوالی که به ذهن ما می رسد آن باشد که لینک یعنی چه؟ لینک کلمه ای انگلیسی و لاتین است که در واقع مخفف شده کلمه هایپر لینک است. و ترجمه آن را در فارسی پیوند گفته اند. باید گفت پیوند در زبان فارسی دامنه گسترده معنایی دارد اما در بحث طراحی سایت، زمانی که از کلمه پیوند استفاده می کنیم مشخص است که منظور ما چه مفهومی است. و حالا این سوال که لینک چیست؟ می تواند مرحله دوم پرسش های ما باشد. این ابزار بر قرار کننده ارتباط بین دو صفحه در وب است. همان طور که حتما از نام آن هم متوجه شده اید، لینک پیوند دهنده و مرتبط کننده بین صفحات و سایت ها است. این لینک می تواند یک کلمه، یک عبارت یا یک جمله باشد و شما با یک کلیک ساده بر روی آن می توانید به صفحه مورد نظری که طراح سایت و یا نویسنده مطلب طراحی کرده است وارد شوید. حال این صفحه می تواند صفحه ای تبلیغاتی، سایتی علمی یا هر صفحه ای مانند این باشد. حتی این روش می تواند برای فضایی خارج از سایت ها طراحی شود. مثلا شما را به نرم افزاری مانند اینستاگرام، یوتیوب و… هدایت کند.

  این ابزار باعث سهولت کار مخاطب و کاربر می شود و مسیر را برای ما کوتاه می کند و به این شکل است که دیگر لازم نیست با جست و جو های چند باره و مکرر به مطلب مورد نظر خود برسیم. از طرفی این کار می تواند به ارتقا و پر بازدید شدن سایت و صفحه شما کمک شایانی کند.

  لینک ها مایه ارتباط دنیای امروز
  لینک ها مایه ارتباط دنیای امروز

  نحوه تشخیص لینک ها

  همان طور که گفته شد در هر متن کلمه، عبارت و یا جمله ای وجود دارد که دارای لینک است و شما با کلیک بر روی آن می توانید به راحتی به صفحه مربوطه وارد شوید که به این عبارت انکر تکست گفته می شود. اما چطور تشخیص دهیم که انکر تکست ها در کجای متن جا گرفته اند؟ جواب بسیار راحت است. در هر متن کلمه یا عبارت و جمله مربوطه معمولا به رنگ آبی رنگ، به شکل بولد و پررنگ شده است و خطی زیر عبارت و کلمه کشیده شده است. حتما در سایت ها به این مورد بر خورده اید که عبارتی مانند «برای دیدن ادامه مطلب کلیک کنید» وجود دارد. عبارت «ادامه مطلب» به رنگ آبی رنگ برای شما مشخص شده است. به محض این که روی این کلمه آبی رنگ کلیک کنید به صفحه مد نظر هدایت و منتقل می شوید. این کلمه یک لینک است.

  در ادامه باید گفت لینک ها انواع و اقسامی دارند. در یک تقسیم بندی آن ها به دو دسته لینک های داخلی و خارجی تقسیم می شوند. لینک های داخلی به آن دسته از لینک ها گفته می شود که بین صفحات یک سایت واحد ارتباط بر قرار می کنند و اصطلاحا درون سایتی هستند. مسلما مطالب مرتبط با یکدیگر با هم پیوند می خورند. مثلا اگر درباره کتاب صحبت می کنیم، می توانیم در قسمتی از متن به کتاب خانه های سطح کشور اشاره کوتاهی بکنیم و با قرار دادن یک لینک داخلی کاربر را به صفحه دیگری که مفصلا درباره کتاب خانه های سطح کشور توضیح داده ایم رهنمون کنیم. اما دسته دوم، لینک های خارجی، این دسته شامل آن گروهی می شود که ارتباط و پیوند بین دو سایت در وب را بر قرار و ایجاد می کنند. مشخص است که در این دسته نیز باید مطلب های مرتبط را قرار داد. مثلا در متنی به مطلبی اشاره می کنیم و به سایتی تخصصی تر ارجاع می دهیم تا مخاطب بیشتر و بهتر درباره آن بداند. یا مثلا در صفحه ای تبلیغ یک محصول را می کنیم و در آن صفحه پیوند آن سایت را قرار می دهیم. اما به این دسته اخیر که برای تبلیغ استفاده می شود، لینک های اسپانسرینگ گفته می شود. این دسته در ازای دریافت مقداری پول به تبلیغ و حمایت از سایت و مقصد مورد نظر می پردازند.

  لینک، ارتباط دهنده صفحات
  لینک، ارتباط دهنده صفحات

  نحوه ساخت لینک

  یکی از فضا های اصلی ساخت پیوند نرم افزار ورد است که شما با کلیک راست روی کلمه یا جمله انتخاب شده می توانید گزینه لینک را ببینید در صفحه باز شده لینک مد نظر از سایت انتخابی را که از قبل کپی کرده اید پیست کنید و تایید را فشار دهید. به همین سادگی شما به یک عبارت لینک داده اید و یک انکر تکست ساخته اید. بعد از این است که شما باید متن مورد نظر را بر روی سایت خود قرار دهید. حالا کاربر شما می تواند با کلیک بر روی انکرتکست به صفحه مد نظر هدایت شود.

  انواع لینک ها کدام اند؟

  لینک های داخلی (Internal)

   

  لینک های داخلی لینک هایی هستند که در داخل یک سایت قرار دارند و برای پیوند از یک صفحه از یک سایت به صفحه دیگر همان سایت استفاده می شوند. لینک های داخلی برای نمایش صفحات کمتر رایج وب سایت مناسب ترند. پیوندهای داخلی اغلب شامل موضوعات مرتبط هستند.

  لینک های خارجی (External)

  لینک های خارجی، بر خلاف لینک های داخلی، برای هدایت شما از یک سایت به سایت دیگر ایجاد می شوند. لینک های خارجی نیز مانند لینک های داخلی باید با محتوای خود وب سایت مرتبط باشند.

  لینک ها اشکال مختلفی دارند که در ادامه توضیح خواهیم داد که لینک چیه .

  استفاده از هر نوع لینکی باید در جای خود به درستی انجام شود وگرنه نتیجه معکوس خواهد بود.

  لینک شکسته

  لینک شکسته پیوندی است که مقصد خاصی ندارد.

  به عنوان مثال می توانید یک لینک در متن مقاله قرار دهید

  کاربر را جذب می کند و روی آن کلیک می کند اما پس از کلیک روی آن کاربر به مقصد خاصی هدایت نمی شود. برای این شاید چندین دلیل وجود داشته باشد:

  • صفحه مورد نظر ممکن است حذف شده باشد.
  • URL پیوند نادرستی وارد شده است.

  یا دلیل دیگری…
  اما زمانی که کاربران لینک شکسته ای دریافت می کنند، معمولا صفحه را ترک می کنند، که روند گوگل را مختل می کند و ممکن است شما را جریمه کند (زیرا گوگل این روزها به تجربه کاربری بسیار اهمیت می دهد.) سایت شما اعتبار می یابد.

  UGC

  محتوای تولید شده توسط کاربر، یا به اختصار UGC، پیوندی به محتوای اشتراک‌گذاری شده توسط کاربر است. این نوع لینک ها توسط کاربران در وب سایت ها، وبلاگ ها و .. قرار می گیرد بنابراین به طور کلی میر سایت هیچ نقشی در قرار دادن آنها ندارد.

  Noopener

  وقتی یک موتور جستجو وارد سایت شما می شود، اگر با لینکی برخورد کند، وارد سایت شما شده و از آن خارج می شود. زیرا لینک به عنوان Opener تعریف شده است. با ایجاد یک لینک به عنوان Noopener، به موتورهای جستجو می گویید که سایت خود را ترک نکنند تا پیوند را به طور کامل به صفحه وب باز کنند.

  Sponsored

  لینک حمایت شده پیوندی است که برای آن در سایت هزینه پرداخت می شود. گاهی اوقات وقتی کلمه ای را در اینترنت جستجو می کنید ممکن است علامت AD را در کنار پیوند ببینید. هزینه این لینک ها ابتدا در این سایت پرداخت می شود که با علامت AD به معنی تبلیغات است.

  Noreferrer

  اگر می خواهید یک وب سایت ایجاد کنید، متوجه خواهید شد که وب سایت شما همیشه فعال است. در این تصویر می توانید از Noreferrer استفاده کنید. از این به بعد سایت هایی را خواهید دید که در شرف نابودی هستند.

  جمع بندی کلی

  در یک جمع بندی کلی می توان گفت لینک ها در قالب عباراتی به نام انکرتکست در متن قرار می گیرند و نقش و کاربرد آن ها ارتباط دادن دو صفحه در یک سایت و یا صفحات بین دو سایت است. گفتیم لینک ها بر دو نوع هستند. اولی داخلی و بعدی خارجی که هر کدام در جایی استفاده خواهند شد. با کمک این کار می توانید کار را برای کاربر راحت کنید و از جست و جو های مکرر جلو گیری کنید. امیدواریم از این مطالب استفاده کافی را برده باشید و بعد از این با نگاه باز تری به سراغ سایت ها و لینک های موجود درآن ها بروید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید