ریسپانسیو چیست و چه مزایا و معایبی دارد‌؟

طراحی ریسپانسیو چیست ؟
زمان مطالعه مطلب : 3 دقیقه
 • در سال های اخیر تعداد کاربرانی که از دستگاه ها و گجت های مختلف استفاده میکنند به وفور افزایش یافته است و استفاده از اینترنت بیشتر دارد به سمت دستگاه های موبایل میرود. از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مقاله یکی دیگر از اصول سئو تکنیکال را برای شما توضیح دهیم و بگوییم که ریسپانسیو بودن سایت یعنی چه . شاید شما هم این مسئله را درک کرده اید که شرایط به گونه ای تغییر کرده که گویا بهتر است برای هر دستگاه یک طراحی جداگانه انجام دهید.مثلا یک طراحی برای نسخه دسکتاپ , یک طراحی برای نسخه موبایل و طراحی های دیگر برای دستگاه های دیگر.البته انجام این کار به راحتی قابل انجام نیست , پس در این شرایط باید چه کرد ؟

  طراحی سایت ریسپانسیو چیست ؟

  با وجود دستگاه های بسیار زیاد برای استفاده شاید یکی از راهکار هایی که به ذهن شما برسد , طراحی سایت برای رزولیشن های مختلف یا طراحی توسط چند استایل شیت میباشد.اما لاذم به ذکر است که شما در حال حاضر میتوانید با طراحی یک استایل شیت , پاسخگوی نیاز تمامی دستگاه ها و رزولیشن های مختلف باشید که همین امر باعث کاهش حجم کد ها شده و در سئوی تکنیکال وب سایت شما نیز تاثیر مستقیم دارد.به این نوع طراحی , طراحی ریسپانسیو گفته میشود.

  ریسپانسیو بودن سایت یعنی چه ؟

  طراحی ریسپانسیو سایت یک روش خاصی است که طراح طبق آن صفحات را به گونه ای طراحی میکند که با دستگاه مورد نظر فیکس شود. در این روش طراحی سعی بر آن است که کاربر بهترین تجربه کاربری را از رابط کاربری سایت دریافت کند.

  در طراحی ریسپانسیو از ترکیبی از تصاویر، کادر بندی ها یا گرید و طرح‌های منعطف در کنار CSS های بهینه شده استفاده می‌شود. در این حالت با تغییر محیط کاربری از وضعیت دسکتاپ به موبایل، وب سایت به صورت اتوماتیک با سایز صفحه دستگاه منطبق میشود.
  اصول طراحی سایت ریسپانسیو
  اصول طراحی سایت ریسپانسیو

  طراحی ریسپانسیو چه سبکی دارد ؟

  با استفاده از تکنیک طراحی ریسپانسیو شما وب سایتی خواهید داشت که المان مختلفی در آن وجود دارد. این به این معنی میباشد که ممکن است سبک طراحی وب سایت شما با توجه به این المان ها در هر دستگاه متفاوت باش.
  یک وب‌ سایت با طراحی کلاسیک را در نظر بگیرید؛ معمولا در این وب سایت ها کاربران موبایل و تبلت برای استفاده به مشکل میخورند و مجبور میشوند به صورت دستی و ناقص صفحه را تنظیم کنند.
  قطعا ایجاد طرحی که مناسب و پاسخگوی تمامی نیازات کاربر باشد کار دشواری است. همین طور قابلیت چرخش صفحه یا روتیت نیز کار را برای طراحان سایت بسیار سخت تر میکند.
  علاوه بر این ها طراحی سایت برای دستگاه هایی که صفحه های بسیار کوچکی دارند نیز بسیار سخت تر میباشد و نمایش سایت هایی که پایه و بیس آنها تصویر و گرافیک میباشد بسیار سخت تر میباشد.
  دقیقا در این شرایط است که طراحی ریسپانسیو به کمک طراحان سایت می آید و طراح میتواند با تنظیم یک استایل شیت دقیق و تمیز نیاز تمامی کاربران و دستگاه های مختلف را برطرف کند.
  مثلا میتواند طراحی سایت را به گونه ای تنظیم کند که برای کاربرانی که از تبلت استفاده میکنند سایت به صورت دو ستونه نمایش داده شود.یا برای کاربران موبایل , سایت به صورت یک ستون عمودی نمایش داده شود.
  سخن پایانی 
  کاربران همیشه دوست دارند که سایتی که آنها باز میکنند به بهترین نحو برای آنها نمایش داده شود و بتوانند از تمام قابلیت های آن وب سایت به صورت کامل استفاده کنند.
  همچنین برای موتور های جستجوی هوشمندی همانند گوگل نیز این مسئله بسیار مهم است که وب سایت شما ریسپانسیو باشد .طبیعاتا مسئله ریسپانسیو بودن سایت در رتبه بندی سایت در گوگل نیز تاثیر دارد.
  پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد طراحی سایت دارد , حتما به صورت واکنشگرا طراحی کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید