سایت مپ چیست ؟‌ روش های ساخت نقشه سایت 2022

نقشه سایت چیست ؟
زمان مطالعه مطلب : 5 دقیقه
 • همانطور که در سئو داخلی سایت گفته شد , سایت مپ و یا به‌ عبارت ‌دیگر نقشه سایت همان‌ طور که از نام آن پیداست لیستی از نوشته ‌ها و آدرس ‌های موجود در سایت است که می‌تواند به موتور های جستجو کمک کند تا راحت‌تر نحوه کار یک سایت را متوجه شوند. همه ما برای پیدا کردن مکان ‌های مورد نظر خود به آدرس نیاز داریم‌. سایت نیز درست مانند یک مکان می‌ماند که برای دسترسی به صفحات گوناگون آن ما باید دارای نقشه سایت باشیم. نقشه سایت توسط موتور های جستجوگر بررسی می‌شود و در صورت صحیح بودن و مرتب بودن این نقشه سئوی یک سایت افزایش پیدا می‌کند. توجه کنید که به‌ طور کلی وب‌سایت هایی که از نقشه سایت استفاده می‌کنند از نظر موتورهای جستجوگر گوناگونی به ‌عنوان یک سایت با کیفیت شناخته می‌شوند و همین موضوع می‌تواند روی سئو و رتبه سایت آن‌ ها تأثیر گذار باشد. به ‌طور کلی سایت مپ به موتور های جستجوگر کمک می‌کند که بهتر زیروبم و نحوه‌ی کار سایت ‌ها را بشناسند و تمام صفحات سایت برای آن ‌ها به‌ طور کاملاً مشخص و نمایان باشد. پس نقشه سایت ابزاری است که همه سایت داران به آن نیاز دارند تا بتوانند با استفاده از این نقشه، سئوی سایت خودشان را بهبود ببخشند و همچنین صفحات سایت خودشان را نیز مرتب‌تر و منظم‌تر کنند. اگر می‌خواهید بیشتر در این ‌رابطه بدانید ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

  سایت مپ چیست؟ چگونه میتوان آن را ساخت؟

  سایت مپ چیست؟ 

  حال بیایید با یک دیگر بررسی کنیم که به ‌صورت لغوی نقشه سایت چیست و چه تاثیری روی سایت ما دارد. نقشه سایت یک فایل راهنماست که شما می‌توانید با استفاده از آن صفحات گوناگونی که در سایت شما وجود دارند را برای موتور جستجوگری که سایت شما در آن قرار دارد لیست کنید. موتور های جستجوگر از این فایل ‌ها استفاده می‌کنند تا بتوانند خزش میان صفحات سایت شما را راحت‌تر انجام دهند. اگر شما دارای سایت ‌های بسیار پرطرف‌دار هستید که روزانه بیش ‌از هزاران بازدید را دارا می‌باشند و جابه‌جایی بین صفحات سایت شما زیاد می‌باشد، اگر شما دارای سایتی هستید که در فواصل زمانی کوتاه‌ مدت صفحات آن را آپدیت می‌کنید و موارد گوناگون و جدیدی را به آن اضافه می‌کنید، و اگر می‌خواهید باعث بهبود رتبه سئو سایت خودتان شوید شما حتما به نقشه سایت نیاز دارید پس باید ساختن این نقش را جدی بگیرید.

   

  معرفی انواع مختلف نقشه سایت 

  به‌ طور کلی ساخت نقشه سایت در چهار نوع اصلی وجود دارد. مورد اول نقشه سایت XML می‌باشد که رایج‌ترین نوع نقشه سایت است و به صفحات مختلف وب‌ سایت شما لینک می‌شود و خزش میان آن‌ها راحت‌تر می‌کند. موارد دیگری که به ‌عنوان نقشه سایت معرفی می‌شوند شامل نقشه سایت ویدیویی، نقشه سایت اخبار، و نقشه سایت عکس ‌ها می‌شود که هر کدام از این نقشه ‌های سایت برای درک بهتر محتوایی که شما را در سایت خود قرار داده‌اید مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند به شما کمک کند تا راحت‌تر گوگل را با محتوایی که آن ‌ها را در سایت خود قرار داده‌اید آشناسازید.
  معرفی انواع مختلف نقشه سایت

  چگونه می‌توانم یک سایت مپ بسازم؟ 

   

  تا این جای کار برای شما رابطه با اهمیت سایت مپ صحبت کردیم، حال میخواهیم به این ‌موضوع اشاره کنیم که چگونه می‌توانید یک نقشه سایت برای خودتان بسازید.

   

  به‌ طور کل دو نوع روش ساخت نقشه سایت وجود دارد. روش اول مخصوص سایت‌هایی است که وردپرسی می‌باشند و روش دوم مخصوص سایت ‌هایی است که از روش وردپرس ساخته نشده‌اند.

   

  اگر سایت شما وردپرس است شما می‌توانید افزونه‌ی یواست را نصب کنید و به ‌راحتی و بدون هیچ‌ گونه مشکلی با استفاده از این افزونه که حالت پویا دارد به ‌صورت اتوماتیک نقشه سایت خودتان را طراحی کنید. هر زمانی ‌که شما یک صفحه جدید به سایت خود اضافه کنید لینک آن صفحه در افزونه به‌ طور خودکار اضافه می‌شود و شما نیازی ندارید که به ‌صورت دستی به کشیدن نقش سایت بپردازید. البته به‌ جز افزونه‌ای که ما گفتیم، افزونه‌ های متفاوت دیگر نیز وجود دارند که می‌توانند در زمینه ساخت سایت مپ برای سایت وردپرسی مورد استفاده قرار بگیرند.

   

  اما اگر شما سایت وردپرسی ندارید می‌توانید از ابزار های گوناگون تولید نقشه مانند XML استفاده کنید. شما می‌توانید به سایت XML مراجعه فرمایید تا بتوانید فایل نقشه سایت خودتان را دریافت کنید. البته در این مرحله کار شما تمام نمی‌شود و شما باید نقشه‌ای که طراحی کرده‌اید را برای گوگل بفرستید. برای این کار شما نیاز دارید که به اکانت خودتان در گوگل سرچ کنسول وارد شوید و در این بخش، سایت مپ خودتان را آپلود کنید. اگر کار آپلود سایت به ‌درستی انجام‌ شده باشد شما می‌توانید اطلاعات مربوط به سایت خودتان را در بخش سایت مپ هایی که سابمیت و ثبت‌شده‌اند پیدا کنید‌.

  چگونه می‌توانم یک سایت مپ بسازم؟

  آیا سایت مپ تاثیری بر روی سرعت ایندکس دارد؟

  قطعا همینطور است.اصلی ترین فرآیند برای ایندکس شدن صفحات جدید سایت , شناسایی آن ها به گوگل میباشد.
  نقشه سایت به ربات های گوگل کمک میکند که به سرعت صفحات و محتوای جدید شما را شناسایی کنند و در فرآیند ایندکس شدن صفحات شما تاثیر مثبتی دارند.

  جمع ‌بندی 

  به ‌طور کلی کشیدن نقشه سایت و یا سایت مپ یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌تواند در رتبه‌ بندی شما تاثیر گذار باشد. اگر شما جز آن دسته از سایت دارانی هستید که سئو سایت برای شما اهمیت بسیار زیادی دارد و میزان بازدید صفحات شما مهم می‌باشد، باید حتما به نقشه سایت خودتان دقت و توجه داشته باشید. موتور های جستجوی گوناگون با خزش و چرخیدن و بررسی کردن محتوا ها لینک‌ های داخلی و خارجی هر صفحه را چک می‌کنند و با استفاده از این لینک‌ های داخلی و خارجی به صفحات گوناگون دسترسی پیدا می‌کنند. اما ممکن است که در این حالت برخی از صفحه‌ ها دارای لینک نباشند. در این شرایط در صورت عدم وجود یک نقشه سایت، گوگل نمی‌تواند به صفحاتی که دارای لینک دهی نیستند دسترسی پیدا کند و این صفحات ها برای گوگل و بالطبع برای کاربران شما دسترسی سختی خواهد داشت. به ‌همین دلیل شما نیاز دارید که تمام صفحات سایت خودتان را برای گوگل بفرستید تا گوگل متوجه شود سایت شما دارای چه صفحاتی است و بتواند تمامی صفحات سایت شما را برای کاربران شما به نمایش بگذارد و همین موضوع باعث بالا رفتن بازدید سایت شما شود. اگر شما می‌خواهید سرمایه‌ گذاری درستی روی سایت خودتان داشته باشید و میخواهید که از طریق فضای مجازی به گسترش کسب‌ و کار خود بپردازید؛ داشتن یک نقشه سایت برای شما بسیار مهم و حیاتی می‌باشد پس سعی کنید که آن را جدی بگیرید و با ساخت یک نقشه سایت متناسب و درست باعث بهبود و سئو و رتبه‌بندی خودتان شود و جابه‌جایی میان صفحات سایت خود را راحت‌تر کنید.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید