محتوای خوشه ای یا تاپیک کلاستر چیست؟

محتوای خوشه ای
زمان مطالعه مطلب : 4 دقیقه
 • بعد از این ‌که گوگل پیشرفت بسیار زیادی به خود دید و جایگاهی که امروز دارد را به دست آورد، افراد برای بهبود سئوی سایت خودشان دست به اقدامات گوناگونی زدند. یکی از این اقدامات در سفارش تولید محتوا ، محتوای خوشه ‌ای می‌باشد. ما در  قصد داریم تا برای شما در رابطه با این ‌موضوع صحبت کنیم و به شما بگوییم که محتوای تاپیک کلاستر چیست و چگونه می‌تواند به ما کمک کند. محتوای خوشه ‌ای و یا به ‌عبارت ‌دیگر محتوای تاپیک کلاستر نوعی محتوای استاندارد می‌باشد که توسط الگوریتم‌ های گوگل برای سئو به ‌عنوان یک محتوای مناسب شناخته می‌شود. این نوع محتوا به این دلیل طراحی شد تا کاربران بتوانند راحت‌تر محتوا ها را بخوانند و به بخش ‌های گوناگون محتوا دسترسی آسانی داشته باشند.

   

  در سئو داخلی , بخش ‌بندی های موجود در یک متن باعث می‌شود که ما اگر سوال در رابطه با بخش خاصی داریم دیگر نیازی نباشد کل محتوا را بخوانیم تا پاسخ سوال خودمان را بگیریم، می‌توانیم به سرتیتر ها نگاه کنیم و بخشی را بخوانیم که دقیقاً مورد نیاز ما می‌باشد. استفاده از روش نوشتن محتوای خوشه ‌ای علاوه ‌بر این ‌که باعث می‌شود خواننده راحت‌تر محتوا را بخواند، برای خزنده‌ های گوگل نیز تشخیصش راحت‌تر می‌باشد. پس اگر شما می‌خواهید که خوانایی متن خود را بالا ببرید و زودتر محتوای خود را در رتبه ‌های مناسب در گوگل ثبت شود استفاده از این نوع محتوا برای شما بسیار مهم و حیاتی می‌باشد و می‌تواند تأثیرات بسیار زیادی روی سئوی سایت شما داشته باشد. ما در ادامه بیشتر این نوع محتوا را برای شما بررسی خواهیم کرد .

  محتوای تاپیک کلاستر چیست؟
  محتوای تاپیک کلاستر چیست؟

  محتوای خوشه ‌ای چیست؟ 

   

  حال که برای شما در رابطه با ویژگی‌ های کلی محتوای خوشه ‌ای و یا تاپیک کلاستر صحبت کردیم بهتر است به شما بگوییم که محتوای خوشه ‌ای چیست. توجه کنید که الگوریتم ‌هایی که در موتور جستجوگر گوگل وجود دارند ساختار محتوا های گوناگونی را مورد بررسی قرار می‌دهند. برای مثال محتوا هایی که آموزشی هستند دارای یک قالب خاص و محتوا هایی که قالب اطلاع‌ رسانی دارند به شکل مخصوص به خودشان نوشته شده‌اند. اما به‌ طور کامل محتوای خوشه ‌ای محتوایی می‌باشد که شما در آن به دسته‌ بندی بپردازید. برای مثال اگر شما می‌خواهید راجع ‌به یک موضوع کلی صحبت کنید، این‌ موضوع را در سرتیتر اصلی خودتان قرار دهید و بعد موضوعات جزئی‌تری که می‌خواهید به بررسی آن ‌ها بپردازید را در سر تیترهای کوچک‌تر بیاورید.

   

  هر کدام از سرتیتر های کوچک شما نیز می‌توانند به سرتیتر های کوچک‌تری تقسیم ‌بندی شوند. محتوایی با نام ساختار خوشه ‌ای و یا تاپیک کلاستر شناخته می‌شود که هم خواندن آن برای کاربران راحت باشد و هم خزنده ‌های گوگل راحت‌تر محتوا را تشخیص ‌دهند. پس اگر شما می‌خواهید که به ‌صورت درست و اصولی محتوا بنویسید، حتما باید به قالب محتوای خوشه ‌ای دقت و توجه داشته باشید تا بتوانید با استفاده از این قالب کلمات کلیدی خودتان را به ‌درستی استفاده کنید و هم محتوای مناسب و استانداردی از نظر گوگل در سایت خودتان قرار دهید.

  محتوای خوشه ‌ای چیست؟
  محتوای خوشه ‌ای چیست؟

  چگونه می‌توانیم به تولید محتوای خوشه ‌ای بپردازیم؟ 

   

  محتوای خوشه ‌ای جزو آن دسته محتوا ها می‌باشد که قبل ‌از تولید شدن به استراتژی و برنامه‌ریزی دقیقی نیاز دارد. شما در مرحله اولیه برای تولید این نوع محتوا باید تحقیق کنید که آیا محتوایی که شما در حال تولید آن هستید به درد شما و کاربران شما می‌خورد یا نه. شما به این دلیل محتوا تولید می‌کنید تا بتوانید کاربران را به سمت خودتان جذب کنید و اطلاعات مناسبی را به آن ‌ها انتقال دهید که این اطلاعات می‌توانند باعث شوند که کاربرانی که برای بار اول محتوای شما را خوانده‌اند در ادامه نیز سایت شما را به ‌عنوان یک سایت منبع و مرجع برشمرند. در کنار این موضوع محتوا باید مربوط به خدمات شما باشد. یعنی شما هر خدماتی که ارائه می‌کنید باید محتوایی متناسب با خدمات ارائه‌ شده خودتان بنویسید.

   

  شما باید موضوع اصلی محتوای خوشه ‌ای را طوری انتخاب کنید که بتوانید در ادامه کار از سر تیترهای کوچک‌تر مرتبط با موضوع خودتان استفاده کنید. این سرتیتر های کوچک باید به نوعی با سرتیتر اصلی شما هماهنگی داشته باشند و ارتباط ریزی میان کل این سرتیتر ها نیز وجود داشته باشد. به‌ طور کلی بهتر است که شما قبل ‌از نوشتن محتوا سرتیتر اصلی و سرتیر های کوچک خود را انتخاب کنید و بعد به نوشتن محتوا بپردازید‌. البته در همین حین شما باید تحقیق و توسعه و جستجو را انجام دهید تا متوجه شوید که آیا منابع معتبر و مناسبی برای سرتیتر هایی که شما آن‌ ها را انتخاب کرده‌اید وجود دارد یا خیر. در صورت وجود این منابع شما می‌توانید با خیال راحت‌تری محتوای خود را نگارش کنید.

  چگونه می‌توانیم به تولید محتوای خوشه ‌ای بپردازیم؟
  چگونه می‌توانیم به تولید محتوای خوشه ‌ای بپردازیم؟

  جمع ‌بندی 

   

  ما در این محتوا تلاش کردیم تا به‌ طور کامل برای شما در رابطه با ویژگی‌ های محتوای خوشه ‌ای صحبت کنیم و بگوییم که این محتوا چگونه می‌تواند روی سئوی شما تاثیرگذار باشد. هنگام نوشتن این محتوا ها شما باید رابط کاربری کاربران بهبود ببخشید و سعی کنید که خواسته و بازخورد های آن ‌ها را نیز مهم بشمارید. همچنین باید به برند خود و تبلیغ برند خود نیز دقت و توجه داشته باشید. محتوا ها طراحی و تولید شده‌اند تا رتبه‌ی شما را در گوگل ارتقا دهند و اطلاعاتی را برای کاربران شما داشته باشند. این محتوا ها باید در عین داشتن مفهوم مناسب و کاربردی باعث تبلیغ برای شما نیز شوند و به ‌نحوی روی گسترش کسب ‌و کار شما تاثیر گذار باشند. پس علاوه ‌بر این‌ که شما باید به ساختار محتوای خودتان دقت و توجه داشته باشید، باید روی موضوعات محتوا نیز حساسیت کاملی داشته باشید تا بتوانید با انتخاب موضوعات مناسب و مفید به بهبود شرایط سایت خودتان بپردازید.

   

  به‌ هر حال توجه به انواع مختلف الگوریتم‌ ها و قوانین گوگل مانند نوشتن محتوا به‌ صورت خوشه ‌ای باعث می‌شود که شما راحت‌تر در صدر جدول قرار بگیرید. نوشتن محتوای خوشه ‌ای باعث می‌شود که خزنده ‌های گوگل راحت‌تر موضوع محتوا را بررسی کنند و با توجه به سرتیتر ها متوجه شوند که محتوای شما در حال

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید